„Sametová revoluce byla zosnována Sovětským svazem a USA!“ tvrdí odvážná konspirační teorie. Má ale toto tvrzení, které popírá učebnice dějepisu i nespočet pamětí, reálný podklad?
V Den studentstva roku 1989 Československo vykročilo od totality směrem k demokracii a svobodě. Režim symbolicky padl právě padesát let po smrti studenta Jana Opletala, když se z pietního průvodu stala mírumilovná, ale naprosto klíčová demonstrace. Snad málo žáků projde devátou třídou bez těchto znalostí. Co ale v hodinách dějepisu zmíněno nebývá, je teorie o tom, že sametová revoluce nebyla impulsem statečných jednotlivců, ale pečlivě dohodnutým tahem dvou mocností ve hře o Evropu.
V době před 17. listopadem 1989 byl SSSR ekonomicky v troskách. Částečně tomu přispěla neúroda, ale i tzv. hvězdné války, jak nákladné zbrojení dvou velmocí nazval tehdejší prezident Reagan. Sovětský svaz s Gorbačovem v čele v tomto s USA nemohl soupeřit, zejména kvůli rychle mizejícím financím.
Sověti se cítili ohroženi „imperialistickým rozmachem hamižných amerických kapitalistů“ a snahou NATO posouvat své hranice až nebezpečně dál na východ. Podle teorie bylo vzdát se malého Československa, ležícího v srdci Evropy, pro SSSR přijatelná ztráta. Přátelství, které navzdory okolnostem panovalo mezi Gorbačovem a Reaganem, může spekulace jen podpořit. No jen se na ně podívejte!
Další z konspiračních teorií tvrdí, že revoluce byla naplánovaná frakcí v samotné KSČ. Neměla svrhnout slábnoucí vládu jako takovou, ale umožnit předání moci mezi členy vedení. Překvapivým faktem je, že průvod na Den studenstva 17. listopadu byl původně zorganizovaný Socialistickým svazem mládeže. Jeho vývoj byl ale v rukou studentů samotných a komunistům se k jejich nelibosti vymkl kontrole. Přestože se revoluce nazývá „sametová“ a někdy i „něžná“, prostředky k jejímu potlačení něžné nebyly. Členové ozbrojených jednotek demonstranty surově bili, i přes jejich jednoznačně mírumilovný postup. Protestující skandovali hesla jako „Máme holé ruce!“ a „Vy nás máte chránit!“, zpívali hymnu, klečeli na kolenou a za plastové štíty zastrkávali květiny.