Pro a proti demokracie

Demokracie, forma vlády, kterou lidstvo nezná až tak dlouho. Považujeme ji za nejlepší politické uspořádání, vrchol lidské společnosti. Je tomu ale opravdu tak? Proč se v krizích a válkách přestávají hájit všechny demokratické principy? A proč je pro člověka demokracie svým způsobem nepřirozená? To vše se dozvíte v článku níže.

Demokracie v překladu znamená „vláda lidu“. Lidé si mohou vládnout sami nebo si zvolit své představitele, kteří jim budou vládnout. Současné demokracie většinou stojí na několika pilířích: Svoboda slova – mohu veřejně vyjádřit svůj názor. 

Svoboda volby – mohu ve svobodných volbách vyjádřit svůj názor a určovat, kdo povede určitou skupinu lidí nebo jakým směrem se naše společnost vydá.

Svobodná média – hlídají politiky a veřejné činitele a informují společnost o tom, co dělají.

V demokratických státech jsou dodržována základní lidská práva, která mají všichni stejná bez ohledu na jejich vyznání, rasu, pohlaví atd.

Vypadá to, že demokracie jsou skvělým společenstvím, ve kterých si lidé mohou sami rozhodnout, co se s nimi bude dít. Ne tak docela.

Už jen z principu, že k prosazení věcí je potřeba nadpoloviční většina, to znamená, že „menší polovina“ lidí, kterých může být 25 %, ale i 45 %, nebyla vyslyšena. Tím pádem se může stát, že skoro polovina lidí s něčím nebude souhlasit, ale i tak se prosadí zásadní rozhodnutí. Další argument proti demokracii je ten, že volí i lidé, kteří věcem, co se probírají na nejvyšší úrovni, nerozumí a jsou lehce zmanipulovatelní. Otázka tedy je, zda má automechanik rozhodovat o hospodářské politice státu, když vůbec neví, o co jde. Svobodné volby jsou navíc nejsnazší cestou pro diktátory, aby se zmocnili vlády.

Kromě toho je demokracie velmi neefektivní, protože všechna rozhodnutí jsou diskutována. Proto trvá velmi dlouho, než nějaké rozhodnutí padne, a proto ve válkách téměř všechny státy zruší volby a svobody jednotlivce jsou dost často omezeny – je totiž potřeba postupovat rychle.

Demokracie je navíc pro člověka velmi nevyzkoušeným systémem, protože po dlouhá tisíciletí v pravěku bylo výhodné se poddat někomu zkušenějšímu, nějaké autoritě, která dokázala vést svůj kmen a zajistit mu dostatek obživy a prostoru pro život. Tato osoba se poslouchala a následovala se, nehlasovalo se o tom, jestli se udělá to nebo to.

Demokracie má mnoho nevýhod, ale je to nejlepší politický systém, který zatím máme a který může fungovat jen tehdy, když se občané budou angažovat, zajímat se o dění kolem sebe a budou se na vytváření demokracie podílet. Pokud společnost bude ignorovat dění v nejvyšších kruzích, může se stát, že zakusíme i jiné formy vlády než demokratickou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..