Politický kompas – nefunkční, ale zábavný

Politický kompas není pro žádného učitele ZSV, meme entuziasty nebo budoucího studenta FSV nic nového. Jedná se o kartézskou soustavu (to je takový to, do čeho se ve druháku zakreslují funkce), která umožňuje pomocí bodů zaznamenávat různé názorové tendence a ideologické nuance na ose x (to je ta vodorovná) mezi ekonomickou levicí a pravicí, a ose y (to je ta svislá) mezi sociálním liberalismem a konzervatismem.

Politický kompas je velmi dobrá pomůcka při znázornění tradičních, standardních a málo fluktuujících (tedy ne antisystémových či populistických) názorových směrů. Taková ODSka je (a vždy bude) ekonomicky napravo a sociálně konzervativní; Piráti jsou středoví a silně sociálně levicoví a kupříkladu TOPka je ekonomicky pravicová a sociálně středová.

To, v čem politický kompas zaostává, je znázorňování názorů atypických stran. ANO je typická populistická strana, jejíž elektorát se skládá zejména z lidí v penzijním věku. Tito lidé mají velké sociální potřeby (chtějí velké důchody, slevy na dopravu…), ale zároveň mají zpravidla silné konzervativní cítění (netolerance k uprchlíkům z Ukrajiny, hostilita k westernizaci ČR…). Toto by stereotypně stranu označilo jako konzervativní levici, každopádně Andrej Babiš, vlastník aglomerátu Agrofert jde čistě proti tomuto levicovému názoru – rozhodně si nepřeje platit vysoké daně, jež jsou potřeba k tomu, aby stát pokryl sociální výdaje. Patrně tedy nelze ANO zařadit do jednoho bodu politického kompasu, protože funguje na principu kam vítr (důchodce), tam plášť (Babiš).

Samostatnou kapitolou jsou potom memy na bázi politického kompasu. Místo ideologických determinantů se na jednotlivé osy umístí jiné determinanty a meme je na světě. Redakce si jeden takový pro vás připravila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..