To může být kupříkladu reakce vašeho spolužáka na to, když se zeptá, kam jdete, a vy odpovíte: „Natočit si pití do našeho prvotřídního pítka.“ To by sice s největší pravděpodobností nikdo z nás neodvětil, ale co už. Předpokládám, že většina studentů a pracovníků školy má alespoň tušení, že pítko vůbec existuje. Na tom má nemalou zásluhu fakt, že bylo 9. září při třetí vyučovací hodině rozhlasem oznámeno jeho slavnostní otevření následující přestávku. Na zahájení provozu se přišla podívat hrstka studentů, udělala se fotka a ta byla následně zveřejněna na instagramovém účtu naší školy – další příležitost k objevu, že tu pítko máme.
Prvních pár dní bohužel nebylo ve své kondici, což neodpovídalo našim představám, jelikož stálo 76 785,40 Kč s DPH. Avšak nyní už funguje znamenitě; když už jsme se dostali k tomu, že funguje, tak jak vlastně? To byste už měli vědět, neb v každé třídě měla být na toto téma přednáška od vašeho starosty. Pokud váš starosta takto neučinil, či jste to z jeho výkladu nepochopili, nebo jste z nějakého důvodu byli nepřítomni, pokusím se vám teď věc vysvětlit. Důležité je především vědět, kde se vlastně pítko nachází a jak vypadá. Asi zklamu některé z vás, kteří jsou milovníky zeměpisu, ale bohužel neznám přesné souřadnice místa, kde pítko leží.
Abych zbytečně neztrácel váš čas, krapet to zkrátím: pítko se nachází ve třetím patře „U Tří fíkusů a jedné jiné kytky“. Je to stříbrný, v půlce rozkrojený válec. Má své nevýhody, a to hlavně pro lidi malého vzrůstu, kteří se z pítka nejspíše nenapijí, kohoutek se totiž nachází v poměrně velké výšce. Pokud se budete koukat kolem pítka velmi pozorně – a to i ti nižší z vás – možná si povšimnete, že nad ním visí papír o velikosti A4, na němž je napsáno něco nečitelného: k tomu je ještě přiložen český překlad onoho textu. Čitelné to tedy může být pro určitou skupinku lidí ovládající tu mně neznámou hatmatilku (humáči).
Fungování pítka je velice složité, tudíž vše pro usnadnění zjednoduším. Pokud svítí nahoře uprostřed zelená dioda, znamená to, že si můžete natočit vodu zmáčknutím tlačítka nad otvorem, do kterého strčíte lahev nebo kelímek. Pokud však bude svítit jinou barvou, tak není s největší pravděpodobností voda připravena. Ale to by bylo všechno nějak moc snadné, neříkáte si? A přesně proto tu jsou dvě další tlačítka, u nichž je totožná dioda a symbol. Symboly jsou sice hezké, ale jsou vlastně k ničemu, neboť nedávají žádný smysl.
Co dělá tlačítko nalevo a co napravo? To vpravo vám dá krásně chladnou vodu a je naprosto ideální pro skupinku lidí, která si říká „milovníci chladné vody“. To vlevo vám dává, prostě a jednoduše, vodu z kohoutku. Většinou bude objem natočené kapaliny cca 350 ml, samozřejmě můžete kdykoli přestat nalévat dalším zmáčknutím tlačítka.
Doufám, že jste z mého velice stručného popisu fungování pítka alespoň trochu pochopili. A pokud stále ještě nechápete, jak pítko pracuje, obraťte se prosím na své spolužáky, oni vám to jistě s radostí vysvětlí. Anebo taky ne…