„Lidé o tom pořád píšou, ale proč se nic neděje,“ jsou slova 40letého Srílančana, pana Pushpankurama, který stejně jako dalších deset procent obyvatel Srí Lanky trpí ledvinovými problémy, jež zatěžují státní zdravotnictví a znehodnocují životy Srílančanů.
Fenomén nákazy chronickým onemocněním ledvin neznámého původu (dále v článku označováno jako CKD) není na Srí Lance žádnou novinkou. Tyto zdravotní problémy se na ostrově objevují již od devadesátých let minulého století a v průběhu tří desetiletí došlo k značnému vzrůstu jejich výskytu v populaci. Nejvíce postihuje mladé muže pracující v odvětví zemědělství a rybářství.
Co CKD způsobuje, jak sám název napovídá, dodnes jistě nevíme. Odborníci se shodují, že nejpravděpodobnější příčinou jsou extrémní horka způsobená velmi aktuálním globálním oteplováním, následná dehydratace a zároveň i voda kontaminovaná pesticidy a jinými chemikáliemi, které jsou nadměrně používány v zemědělství a půdou se dostávají do podzemních vod. Zemědělství má markantní podíl na srílanské ekonomice, tvoří přes dvacet procent jejího vývozu, a tudíž se pohybujeme tak trochu v začarovaném kruhu.
Narůstající problém s CKD přiměl srílanskou vládu podniknout zásadní kroky ke zlepšení zdravotnictví zřízením nových klinik v postižených oblastech a poskytnutím vodních filtrů. Kromě vody postižené chemikáliemi může být nebezpečná i takzvaně tvrdá voda obsahující nadměrné množství minerálů. Převařením vody se lze zbavit většiny jejich nežádoucích účinků, bohužel ale ne všech.
Onemocnění ledvin je v klasických případech způsobeno obezitou, vysokým tlakem nebo cukrovkou. Zpravidla postihuje lidi v pokročilém věku a postupuje poměrně pomalu, díky čemuž se dá léčit a monitorovat; CKD se ovšem může projevit již u dětí kolem deseti let. Nemoc postupuje rychleji a od známek poškození ledvin se stádium během jednoho až čtyř let může razantně zhoršit. Velká část nemocných vyžaduje substituční terapie, které v mnoha případech vedou až k nutnosti transplantace ledviny. Dle výroční zprávy z roku 2019 byl problém s močovými cestami každý čtvrtý důvod hospitalizace. Valná většina srílanských zdravotnických zařízení se právě kvůli těmto problémům potýká s přetlakem.
CKD nepostihla pouze Srí Lanku, nemoc trápí i komunity zemědělců v Nikaragui nebo El Salvadoru. Výhodou Srí Lanky je bezplatné zdravotnictví, které je na poměrně dobré úrovni. Určitě ho nemůžeme srovnávat s kvalitou, kterou máme v Evropské unii, ale na místní poměry se jedná o velmi dobrou péči. Zvládá řešení problému efektivněji než jiné státy s nižšími příjmy a omezenějšími prostředky.
„Srí Lanka vytvořila perfektní příklad toho, jak změna klimatu ovlivňuje lidi v reálném čase,“ řekl pro New York Times odborník na globální environmentální zdraví Nishad Jayasundara. Odborníci tvrdí, že globální oteplování je v této problematice pravděpodobně hlavním úskalím. Klimatické změny ohrožují především osoby, které si nemohou dovolit vyhnout se žáru sílícího slunce a nemají přístup k nezávadné vodě.