projekt, který chce vytvořit na škole komunitu
Gymnázium Arabská nabízí několik mimoškolních aktivit, kde se seznamují studenti napříč třídami a ročníky. Je tu ale jedna věc, kterou nám samotná škola neposkytuje (z naprosto logických a pochopitelných důvodů), a to jsou školní párty, které se konají na většině středních škol nejen v Praze. O tuhle zábavu se na Arabské dlouho starali dnes již absolventi se svým projektem GA night (později fungující pod méně známým názvem G & NIGHT). Koncept divokých večerů v pronajatých klubech po čase studenty omrzel a současně bývalí pořadatelé odmaturovali. Spojením těchto a dalších méně důležitých faktorů GA night zanikla.
Název GA night má kořeny ještě mnohem dál. O legendárních večerech, kdy studenti z našeho gymnázia chodili kvečeru trávit čas jen někam do parku, samozřesmě s nějakou tou zábavou, jste už možná slyšeli. A přesně tohle pojetí mimoškolní studentské zábavy inspirovalo Prokopa s Davidem k vytvoření svého vlastního projektu Social Arabská.
Instagramový profil @socialarabska vedený již zmiňovanými čtvrťáky je platforma, skrze kterou jsou sdíleny akce pořádané studenty pro studenty. „My jsme znali story té původní GA night, kdy se chodilo kalit do parku, lidi se potkávali mimo kluby a bylo to víc street level, family friendly a to nám jako přišlo fajn. Chtěli jsme se vrátit ke kořenům té původní akce,“ říká Prokop, který s původním nápadem přišel.
První akce – Arabský dragon – se konala minulý rok v říjnu, kdy se pouštěli draci v Divoké Šárce. Následovalo zdobení vánočního stromečku na Letné, na které navazovala „after party v dejvické Nádražce“. Po těchto venkovních setkáních následovala série akcí pod názvem „Arabský páteček“, která se odehrávala v dejvickém Jamm clubu. Soukromé prostory vyhrazené pouze pro studenty Arabské a jejich přátele nabízely bar, turnaj ve stolním fotbale, tombolu a později i živou hudbu v podání školních kapel. „Měli jsme v plánu to tento rok posunout zase trochu dál a hlavně z těchto akcí udělat nějakou tradici, jako to dělají třeba na Keplerovi,“ zmiňuje David.
Jak to bude s dalšími akcemi a celým projektem Social Arabská dál, je teď ve hvězdách. Kluci jsou ve čtvrťáku a zatím nemají komu svůj „odkaz“ předat. „Rádi bychom tuhle iniciativu stmelovat studenty na Arabské předali dál, aby Social Arabská mohla pokračovat i bez nás,“ sdělují kluci a dodávají, že „výběrové řízení“ je otevřeno všem zájemcům.
Druhým úskalím je fakt, že své akce mohou propagovat pouze na sociálních sítích mimo prostory školy. Projekt pochopitelně nemá se školou oficiálně nic společného. Jedná se o akce, které se konají mimo školu bez jakékoliv její podpory. Pro kluky to byla ze začátku poměrně čára přes rozpočet, ale následovně pochopili, že škola se s těmito akcemi nemůže spojovat. „My to chápeme a bereme to. Pan zástupce byl férový a jednal s námi na rovinu, čehož si vážíme.“
Poslední Arabský páteček se uskutečnil 27. září. Co se budoucích plánů týče, tak ty jsou velké, jejich uskutečnění ale zabere čas, námahu a peníze, proto si na další akci pravděpodobně chvíli počkáme.