Máte pocit, že úroveň vašeho vzdělání není dostatečně prestižní? Učivo, ze kterého si spolužáci trhají vlasy vás naopak přivádí do zenu? Nebo se snad v této instituci nudíte? Možným řešením pro vaše problémy mohou být dvousemestrální AP kurzy od firmy CTM, jejichž garanty jsou na této škole Lenka Veselá a Šárka Helebrant. Advanced Placement (AP) zkoušky mají úroveň učiva prvního ročníku amerických univerzit a u nás se skládají většinou po dokončení příslušného online kurzu. Jelikož jsem letos jeden kurz dokončila (AP Art History), rozhodla jsem se sepsat své dojmy a případně někomu pomoci rozhodnout se, jestli do některého z kurzů jít. Musím však zdůraznit, že se článek jedná zejména mé vlastní zkušenosti s kurzem a zkouškou AP Art History, a tak nemohu zcela objektivně psát o ostatních předmětech.
Co zvážit při výběru kurzu?
Nejprve by bylo vhodné se zamyslet nad oborem, jehož hlubší studium by vás zajímalo a kterému byste se chtěli věnovat po maturitě. Výběr předmětů je opravdu široký. Úspěšným složením AP zkoušky si totiž můžete otevřít brány především k zahraničnímu studiu. U nás lze získat body navíc k přijímacím zkouškám na VŠ, anebo se jimi pochlubit na ústním pohovoru. Pokud máte vybráno, měli byste vzít na vědomí, že nad kurzy strávíte opravdu velké množství času (což se liší kurz od kurzu, ale jedná se o 6 až 13 hodin týdně). Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že množství času uvedené na stránkách CTM odpovídá realitě. Nota bene, že budete muset přehodnotit, jak nakládáte s časem a budete se muset naučit zvládat současně učivo gymnázia i kurzu. Můžete očekávat i zhoršení prospěchu ve škole, ale pokud máte nyní optimální výsledky, nemusíte se moc strachovat.
Jak takový kurz probíhá?
Je zcela na vás, jak často a jak intenzivně se budete svému kurzu věnovat – veškeré vzdělávání totiž probíhá v online prostoru na webové stránce Buzz. Dostanete také přístup k aplikaci College Board s mnoha edukativními videi. Každý týden vám bude zadáno učivo k nastudování spolu s několika úkoly (které je potřeba odevzdávat včas, i když lze deadliny ve výjimečných situacích prodloužit). Ty se většinou týkají přípravy na zkoušku (procvičování uzavřených otázek a stylu psaní potřebnému ke splnění otevřených otázek), ale také prohloubení nabytých znalostí. Součástí mohou být i praktické úkoly nebo spolupráce s jinými studenty. Kurzem vás bude provázet přidělený učitel, který vám bude dávat zpětnou vazbu na vaši práci a rád vám s čímkoliv pořadí.
Ze začátku se může zdát, že máte učiva nad hlavu a že si odborné pojmy v angličtině nelze zapamatovat, ale brzy se pro vás stane studium zvladatelnějším. Pro lepší zapamatování látky velmi doporučuji tvoření quizletů, sledování videí od Khan Academy a získávání informací z více zdrojů zároveň (já třeba často pracovala se stránkou Smart History).
Jak vypadá AP zkouška?
Po úspěšném dokončení úkolů z vašeho online kurzu máte zhruba dva týdny na zopakování veškeré látky před tím, než se pokusíte v květnu složit AP zkoušku na Gymnáziu nad Alejí. Během této doby je dobré si zkusit test nanečisto, který lze najít na internetu nebo na samotných stránkách College Board. Než se vůbec dostanete k psaní testu, čeká vás hodina vyplňování příslušných smluv a prohlášení. Následně vás čekají dvě části zkoušky (obě písemné) – část s uzavřenými a část s otevřenými otázkami, jejichž obsah samozřejmě záleží na vámi vybraném předmětu. Psaní testů vám zabere zhruba tři hodiny a pokud jste se kurzu dostatečně věnovali, nemělo by vás nic rozhodit. Vaše cesta bude ukončena během července, kdy obdržíte výsledky svého testu.
Závěr
Na svém kurzu si cením zejména toho, že mě seznámil i s uměním mimo evropskou tradici, kterému na gymnáziu bohužel není dávám dostatečný prostor. Pak také zlepšení znalosti odborných pojmů v angličtině a schopnost náležitého porovnání uměleckých děl z různých hledisek. Průběh kurzu ale rozhodně nebyl procházkou růžovým sadem a často jsem se musela do studia nutit, ale nakonec se všechno mé úsilí vyplatilo.
Kurzu budete sice muset obětovat opravdu mnoho nejen ze svého času, ale po jeho absolvování budete nepochybně o něco chytřejší. A navíc si odnesete dobrý pocit ze své tvrdé práce. Složení takové zkoušky však není conditio sine qua non a prohloubit své znalosti lze i mnoha jinými způsoby.