Is he dead?

Recenze školní hry

Rok se s rokem sešel a EDC (English drama club) si opět připravilo jejich adaptaci divadelní hry. Tento rok se pustili do komedie „Is he dead?“ od Marka Twaina. Hra vypráví o fiktivní verzi velkého francouzského malíře Jeana-Françoise Milleta.  Jeana-Françoise je chudým umělcem, který dluží nemalé peníze jistému Bastienovi Andre. Aby se z těchto finančních problémů dostal, malíř s pomocí svých kolegů inscenuje svou smrt. Tím zvýší cenu svých obrazů a zájem o ně.  Následně se obléká se jako žena, aby své tajemství udržel v bezpečí.

Hra byla rozdělena do tří dějství s dvěmi přestávkami, při kterých si diváci mohli dopřát malé občerstvení v podobě sušenek, preclíků a dalších pochoutek. Hru tento rok režíroval Adam Biben (student 4. ročníku) pod záštitou Laury Bazyn a Krise Finnigana. 

Představení se hrálo v prostorách Gymnázia Nad Alejí, v malém sále s podiem. Představení se hrálo tři dny a tak se v menších prostorech v průběhu tří dnů vystřídali všichni diváci. Já jsem navštívila hru ve čtvrtek tedy druhý den. Jak jsem již zmínila prostory jsou poměrně malé včetně podia, na které se museli herci v jistých částech hry vejít všichni, za což mají můj velký obdiv. Co se scénografie týče, s malým prostorem si poradili skvěle. V pozadí byly vyvěšeny obrazy, které si členové EDC sami vytvořili společně s rakví a dveřmi, které se ve hře objevily. Krásné velké sukně, které měli na sobě, některé postavy šila sama paní profesorka Bazyn. 

Samotné vystoupení bylo velmi povedené, komedie splnila svůj účel já i zbytek diváku jsme se zasmáli nespočetkrát. Petr Jonák v hlavní roli malíře a následně vdovy Daisy Tilou ztvárnil obě postavy naprosto skvěle. Francouzský přízvuk, který měl nejen malíř ale i několik dalších herců dodal celé hře ten správný nádech. 

Hra byla stejně jako v minulých letech skvělá práce paní profesorky Bazyn, pana profesora Finnigana i všech herců byla vidět. Párkrát v průběhu hry hlavním postavám – Chicago a Jean-francois – vypadl text, ale nejednalo se o nic co by oni sami nebo ve většině případů jejich kolegové hladce nezamluvili něčím jiným. Co se improvizace týče EDCčko jí má v malíčku. V xy aktu v zápalu hry omylem Adam biben (Chicago) shodil brýle Evi Vackové (Phelim O’Shoughnessy) s čímž nikdo nepočítal, ale samotný divák nic nepoznal, jelikož Evi se se situací poprala vtipným a pohotovým způsobem. Nepovedená scéna měla tak velký úspěch, že v pátek byla do hry zakomponována úmyslně. Nesmím opomenout zmínit Sophie Chalieux ( Marie Leroux), která mi zakotvěla v paměti svým skvělým výkonem plačících scén a samozřejmě její francouzský přízvk byl také na vysoké úrovni. Všichni herci samozřejmě předvedli skvělé výkony a já z ředstavení odcházela s kvělým zážitkem a velkými očekáváními na příští rok. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..