Píše se rok 2023 a z horních řad našeho školského vedení vzešel návrh na opětovné vyvěšení obrazu hlavy státu v našich třídách. Tento krok je nejen mezi učiteli, ale také mezi žáky vnímán jako velice kontroverzní, a proto jsme se v redakci rozhodli si na toto téma trochu posvítit.
Prezidentský obraz v historii
Tradice věšení obrazu hlavy státu sahá již do 19. století do dob Rakouska-Uherska, kdy každá škola měla jako povinnost mít hlavu státu vyvěšenou ve všech třídách. Dnes je tomu právě naopak, a to hned z několika důvodů. Nejenom, že nám zde dříve vládl monarcha, ale zároveň byla škola celkem silně politicky orientována. Vládce musel být ctěn a jako jakýsi symbol byl využíván právě jeho portrét, který „okupoval” prakticky každé zákoutí školy. A co svoboda slova? No na tu zapomeňte. Místo toho jste si museli do hlavy vepsat, jak skvělý a bezchybný váš panovník vlastně je. Dnešní společnost se však vyvíjí trochu jiným směrem a z austroslavistické posledlosti jsme se stali součástí něčeho mnohem většího, čímž mám na mysli právě Evropskou unii, která přesně na věci, jako je svoboda slova nedá dopustit. Společně s tím k nám do Čech však přišlo i nové téma.
Školská apolitičnost aneb cesta k nedosažitelnému
Celkem aktuální téma dneška, které rezonuje společností, je politická angažovanost některých rektorů, profesorů a učitelů, kteří se častokrát neostýchají s vyslovením svého politického názoru v průběhu výuky nebo s jeho, občas až radikálním, prosazováním mimo ni. Je to špatně? Je to správně? To je čistě na vás, ale z toho, co já vnímám očima studenta našeho prestižního gymnázia, soudím, že se v této věci může učitel velmi lehko dostat do rozepře s vedením. Dle mého názoru je nemožné v tomto ohledu dosáhnout perfektní školské korektnosti, jelikož jak na světě, tak v politice se nám dějí naprosto nevídané a neočekávatelné události, viz konflikt na Ukrajině, kde je, aspoň se domnívám, správné jasně odsoudit agresora. Ovšem v oblasti obrazu prezidenta je ta diskuze trochu o něčem jiném. To, že se z činu, a díky za to, vyvěšování obrazu prezidenta stala dobrovolnická činnost, dává školám speciální pozici si aspoň v malém měřítku prokázat, jaký ten jejich sociálně potlačovaný názor na dnešní politiku vlastně je a já si myslím, že právě v tom tkví ten kámen úrazu.
Z tradice v dobrovolnou činnost
Jak zmiňuje paní ředitelka v e-mailu ohledně názoru studentů na tuto tématiku, obraz hlavy státu v našich třídách chybí už od poslední rekonstrukce, což popravdě ani nevím kdy bylo. To, co však vím je, že samotný trend sundávání obrazu prezidenta ze tříd k nám přišel již v roce 2013, kdy se naším prezidentem stal po úspěšném politickém „zmrtvýchvstání” Miloš Zeman. A jelikož školy měly právě tu možnost výběru, tak všechno své politické rozhořčení vložily v tento čin, kterým alespoň v minimální míře mohly dát najevo svou nespokojenost s výsledkem tehdejších voleb. Od té doby se z tohoto činu stal symbol, avšak se stejně zanedbatelným významem, jako obraz monarchy za dob Rakouska-Uherska.
A co na to vy?