Pragocentrismus – soustředění politické a hospodářské moci do města Prahy
Praha – město, které buď milujete nebo naopak nenávidíte, většinou nic mezi tím. Místo, ve kterém se snoubí odlišné kultury a názory a ve kterém jste anonymnější než agent MI6.
Není ale třeba se obávat, tento článek není o výčtu veškerých faktů, které se dají o Praze zjistit. To můžete v dnešní době udělat na Googlu. Co vám ale tato věcička nepoví, je s čím vším se musí obyvatelstvo Prahy potýkat.
Už jste možná někdy slyšeli jeden z těch VELMI VTIPNÝCH VTIPŮ, které kolují po celé naší vlasti a jsou zaměřeny právě na Pražáky. Mimo Prahu s nimi možná uspějete a vaše obecenstvo se bude smíchy ohýbat v pase, ale v Praze a jejím okolí to většinou nikomu připadat vtipné nebude. Tento ostrovtip mě ale přivedl na zajímavý koncept – proč je vlastně na Pražáky mimo Prahu pohlíženo tak negativně? Je to snad kvůli jejich chování? Nebo za tím je něco víc? To jsem se snažila zjistit a přináším vám pár důvodů k zamyšlení.
První věc, která se o Pražácích traduje, je jejich mentalita. Být z velkého města se rovná být sebestředný, namyšlený egoista. Když se nad tím zamyslím, chápu proč má někdo podobnou asociaci. V Praze je totiž vše, co člověk k životu potřebuje. To se pak přece každý musí začít zaobírat otázkou pragocentrismu. Nebo ne?
Dalším velmi oblíbeným tématem je doprava. Není žádným tajemstvím, že v Praze je to s ní komplikované. Pořád na některých místech kolabuje a mně občas připadá, že jsou za tuto situaci ve valné většině případů obviněni právě řidiči, kteří mají v SPZ na druhém místě A. Už
jste určitě někdy slyšeli narážky na to, že Pražáci neumí řídit a proto to v Praze vypadá tak, jak to vypadá. S tím ale bohužel nemohu souhlasit, protože většina Pražáků se pohybuje po Praze hromadnou dopravou. Je to totiž rychlejší a dost často i levnější. Bohužel asi neexistuje moc, která by změnila všechny odvěké „bitvy” mezi Prahou, Brnem a Ostravou, ale jako podnět k zamyšlení by se tento článek mohl hodit.