V prvním vydání Prestižního studenta jsme se ve vyčerpávajícím úvodu dozvěděli, co pro nás prestiž vlastně může znamenat. A nyní, když se k tomuto pojmu můžeme hRdĚ hlásit, nás jistě všechny zajímá, co lze udělat pro to, abychom své poslání naplnili. Lépe řečeno, co dělá správný prestižní student? A začneme zostra, například s napsáním SOČky. Jelikož se na úvodních webových stránkách SOČ slovo prestižní vyskytuje již v první větě prvního odstavce, víme, že jsme na správné adrese. A co že to ta SOČka je? Jdeme na to …
Moje práce pojednávala o moderním rasismu a jejím produktem byl učební materiál pro střední školy. O soutěži SOČ jsem se dozvěděla přímo od vedoucího své ročníkové
práce, který mě motivoval slovy, že práce je již napsána na úrovni podobné SOČ, a protože jsem nad ní strávila nemálo času, představa toho, že dál nezůstane už jen v mém notebooku, byla poměrně uspokojivá.
Když se tedy se schylovalo k prvnímu kolu soutěže, skočila jsem za paní profesorkou Horáčkovou, která se této soutěži v rámci Arabské věnuje, a o svém úžasném plánu zúčastnit se jsem jí pověděla. S její pomocí jsem práci dotáhla k ideálním SOČ požadavkům -a tím se dostáváme k prvnímu, školnímu kolu soutěže.
V tomto kole jste na domácí půdě. Haminu a celou její crew už znáte. Vaším úkolem v tomto kole je přesvědčit je v rámci jakési prezentace, že jste vážně udělali něco nad rámec svých povinností a že to stojí za pozornost. Nás odvážných není mnoho, takže se s velkou pravděpodobností prorvete do kola číslo dvě, do kola krajského.
Tady už je porota složená z lidí věnujících se oboru, do kterého vaše práce spadá, tu si již přečetli a vy jste jim dokonce natočili videoprezentaci, kde vysvětlujete Co? Jak? a Proč? Porota s vámi dále debatuje, občas přiletí nějaká zvídavější otázka a vaším úkolem je tedy obhájit úroveň práce a ukázat, že měla a má smysl. Tady jsem se řídila heslem “fake it till you make it” a nemůžu než doporučit.
Arabská ví, co dělá a kdyby vaše práce neměla dostatečnou úroveň, tak vás do kraje nepustí, proto je i tady poměrně slušná šance, že dostanete zelenou.
Ufff, a jsme na kole třetím, celostátním. Je to kolo všech kol. Možná si říkáte, co ještě by se po vás mohlo chtít? Uklidním vás tím, že princip tohoto kola je stejný, jako v kole druhém.
O lvl výš to posouvá porota, která by měla být složena z odborníků svých oborů. Pokud je na vaší práci něco špatně, tak vám to poví a vzhledem k věku a zkušenostem účastníků, je
na každé práci něco špatně. Tzv. je super, že děláte něco navíc, ale dělejte to pořádně. Konkurence tady je vážně velká a práce jsou promakaný až běda, takže už jde do tuhýho, jak se říká na Kladně. Pakliže se ale i přes veškeré nástrahy dobře umístíte, čekají na vás soutěže celosvětových měřítek.
SOČka bere a dává, je důležité, abyste vy sami ve svojí práci viděli smysl a aby vás téma dokázalo nadchnout, protože mně SOČ vzala hodiny spánku (!!!) a nervů, které už zpátky
nedostanu a nedokážu si představit, že by mě k tomu všemu moje téma přestalo bavit.
V rámci série I tried it so you don’t have to můžu ale potvrdit i to dobré. Jde o velkou zkušenost, a i když mi nahlédnutí do atmosféry akademické půdy nedávalo jen dobrý vibes, to vše se dá využít. Nástupem na gymnázium jsme se upsali ke studiu vysokých škol a obhajovat práci, která má strukturu podobnou bakalářkám a podobně, se určitě bude hodit a v budoucnu už to pro mě nebude takový strašák.
A když už jsme u VŠ: už z postupu v krajském kole můžete získat při přijímačkách na spousty prestižních škol body navíc a některý si vás klidně rovnou vezmou bez nich, a to se vyplatí. Taky se cítím sebevědomější, co se týče mého mluveného projevu, přece jenom jsem se o té práci něco navyprávěla. Setkat se s tolika nadanými a zapálenými lidmi může být stejně inspirativní jako stresující, ale právě taková setkání nás mohou motivovat. Ale v tuhle chvíli už můj text začíná být moc cheap, takže se zastavím.
Ráda bych se závěrem rozloučila tím, co mi ve chvílích, kdy jsem už měla sto chutí se na všechno vykašlat, říkala paní Alenka Horáčková: “Když do něčeho dáte vaší energii, tak se vůbec nebojte, ono se vám to vrátí.”
Takže jestli máš nějakou tu energii navíc, tak se do SOČky pusť! A kdybys jí měl jooo hodně, tak kus pošli mně.