V době vydání tohoto čísla jsou již jedny volby, volby komunální, za námi. Ovšem čekají nás ještě jedny, neméně důležité. Jedná se o volby prezidentské. Ty jsou naplánovány na 13. a 14. ledna 2023. Několik měsíců až do ledna zní nyní ještě jako dlouhá doba, tak proč máme článek zaměřený na volby už teď? Samotným volbám totiž předchází politické kampaně.
Ty mají za cíl nás ovlivnit, přesvědčit, koho máme zvolit. Někteří lidé – někdy si troufám říct, že většina lidí – se o politiku moc nezajímají. Je to pochopitelné, člověk neustále něco slyší z televize, médií, ale aby si utvořil nějaký objektivní přehled, to vyžaduje čas a úsilí. A v tom by mohl pomoci tento článek.
Aby se člověk mohl stát prezidentem, musí splňovat několik podmínek. Mezi ně patří:
- Být starý 40 let a více.
- Být navržen na kandidaturu, a to buď občany (kandidát musí nasbírat podpisy minimálně 50 tisíc občanů), nebo 20 poslanců či 10 senátorů – počet podpisů musí mít nasbíraný do 66 dní PŘED začátkem prezidentských voleb – to je letos do 8.11.
- Člověk nemůže být zvolen prezidentem více než dvakrát.
Letos je také na Arabské hodně prvovoličů, primárně z řad čtvrtého a třetího ročníku.
Ještě pár faktů o prezidentovi a jeho volbě:
- Od roku 2013 u nás funguje přímá volba prezidenta, občané tedy přímo volí své kandidáty.
- Do té doby byla volba nepřímá – prezidenta volili poslanci a senátoři společně.
- Volba je dvoukolová – v prvním kole se prezidentem stává člověk, který získá nadpoloviční počet hlasů. Pokud nikdo takový není, pořádá se za čtrnáct dnů druhé kolo voleb, kam postupují dva nejúspěšnější kandidáti.
- Jedno funkční období prezidenta je pět let.
- Prezident zastupuje stát v zahraničí.
- Prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil.
- Jmenuje a odvolává předsedu vlády (premiéra) a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi.
- Jmenuje soudce Ústavního soudu, jeho předsedu a místopředsedy.
- Podepisuje zákony.
(Omlouvám se, pokud to zní jako nalívárna ze ZSV, ale všechny tyhle pravomoci jsou dost důležité si myslím… tohle je výcuc toho nejdůležitějšího, fajnšmekři si ještě mohou nastudovat například webovky Pražského hradu, kde je to hezky v detailech, případně jukněte do Ústavy.)
Ještě drobná poznámka. Jelikož toto číslo vychází zkraje října, do přehledu kandidátů budou zařazeni ti kandidáti, kteří svou kandidaturu veřejně potvrdili, anebo ti, u kterých se to očekává. Případné nepřesnosti v budoucnu upravíme.
Přehled se skládá z 9 lidí, kteří mají dle průzkumů nejvyšší preference se stát prezidentem. Pořadí je určeno tím nejspravedlivějším způsobem, tedy abecedně.
Andrej Babiš
Bývalý premiér České republiky, zakladatel hnutí Akce Nespokojených Občanů (ANO 2011) a také bývalý agent StB. Kandidaturu v době vydání časopisu nepotvrdil. Ze všech kandidátů má aktuálně největší
šanci se probojovat do druhého kola. Aktuálně je v soudním řízení kvůli kauze Čapí hnízdo.
Tomáš Březina
Podnikatel, zakladatel betonářské společnosti a bývalý poslanec. Podle rozhovorů, které pan Březina poskytoval, by divák mohl nabýt dojmu, že je šovinista. Rád by hájil například právo ,,plácnout ženu přes zadek.” Jeho volební slogan je ,,Nikdo mě neovládá, nikdy jsem nebyl ničí loutka a prezidentskou kampaň si platím sám.”
Karel Diviš
Na první pohled méně známý, zato však pohledný. Je to jeden z mladších kandidátů na prezidenta. Dříve pracoval jako sportovní redaktor pro Českou televizi, a vytvořil portál letuška.cz. Má vystudovaný matfyz. Jeho kampaň nese motto ,,Obyčejný muž pro neobyčejnou zemi.”
Pavel Fischer
Bývalý poradce Václava Havla, nyní působí jako senátor. V minulých prezidentských volbách kandidoval také, umístil se na třetím místě se ziskem přes 526 tisíc hlasů.
Fischer je konzervativní katolík, staví se proti euthanasii a adopci dětí homosexuálními páry. Svou kandidaturu potvrdil před několika dny.
Marek Hilšer
Také mladší z kandidátů, lékař a vysokoškolský profesor. Stejně jako Pavel Fischer je senátorem. Také se účastnil předchozích prezidentských voleb. Jakožto aktivista se stavěl proti ruské politice na Ukrajině už v roce 2016, je to vytrvalý kritik Ruska a Číny. Hilšer v dosavadních průzkumech zaostává.
Karel Janeček
Český matematik a pedagog. Svou prezidentskou kampaň zahájil na VR platformě Metaverse. Je odpůrce proticovidových opatření (to deklaroval při svém vystoupení na Slavících, které taky koupil). Má kampaňová videa, ve kterých do sebe nechává boxovat.
Danuše Nerudová
Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně a ekonomka. Je to také první prezidentská kandidátka, která vlastní BeReal. Heslo její kampaně zní ,,Naděje na
lepší časy”. Chtěla by se stát první českou prezidentkou a zároveň nejmladší hlavou českého státu.
Petr Pavel
Armádní generál AČR ve výslužbě, bývalý
předseda vojenského výboru NATO. Za komunismu byl ve vojenské rozvědce, ovšem s StB nespolupracoval. Je velký zastánce Ukrajiny a odsuzuje postup Ruska. Podle průzkumů má velkou šanci dostat se do druhého kola prezidentských voleb. Heslo jeho kampaně zní ,,Vraťme Česku řád a klid.”
Josef Středula
Je to odborový předák z Opavy. Josef Středula Sympatizuje s levicovou politikou, bývá spojován se stranou ČSSD. Sbírá podpisy občanů (nikoliv od poslanců či senátorů) s čímž mu pomáhají Mladí sociální demokraté. Dlouhodobě bojuje za vyšší platy státních zaměstnanců. Ve většině průzkumů je Středula za Pavlem a Babišem o několik míst.