Jelikož jsem velmi zaběhlý student tady na této škole (prosím ignorujte fakt, že jsem tady první rok vlastně vůbec nebyl kvůli karanténě), tak jsem sám sebe pověřil velmi důležitým úkolem; naučit vás, čtenáře, jak nejlépe zvládnout návrat na naše gymnázium. Je to pro mnohé z nás opravdu velmi těžké období, obzvlášť když už je to třeba po několikáté. Tyto tipíky však mohou uplatnit i naši školní nováčci.
Tip 1 – Buďte neutrální
Je 7:35 a vy musíte v tuto nekřesťanskou hodinu postávat na chodbě a čekat než na vás dojde řada u automatu na kafe nebo procházíte kolem vašich úplně stejně nevrlých kamarádů, co čekají u bufetu na jejich snídani. Logicky nemáte zrovna tu nejlepší náladu. Věřte mi, když vám řeknu, že vaši učitelé taky ne. Možná se na vás budou na chodbách usmívat, ale to je celé jen křehká fasáda. Hlavně nechcete nikoho rozdráždit.
Učitelé, stejně jako vaši spolužáci, se kterými jste se celé prázdniny neviděli, přes prázdniny zapomněli, jak se chováte ve škole. Nesmíte jim dát jakoukoli záminku udělat si o vás nějaký předběžný obrázek, který se s vámi potáhne celé první pololetí, než zase trochu zapomenou přes Vánoce. Když budete první den moc energičtí, tak se připravte na to, že vás učitelé budou s radostí vyvolávat a doporučovat na různé aktivity. Pokud budete první den viditelně nevrlí a otrávení, tak vás čeká úplně to samé, ale tentokrát to bude za trest.
Na tyto případy nás ovšem skvěle připravila pandemie. Stačí jen prvních pár dní dělat přesně to, co jsme byli nuceni dělat rok zpátky! Ode všech se držte minimálně 2 metry a nikoho se nedotýkejte. Abyste unikli zbytečnému sociálnímu kontaktu, choďte si často mýt ruce na toalety. Pokud se na vás už začalo projevovat akné ze stresu nebo zrovna nevypadáte úplně nejlíp, noste roušky.
Když projdete kolem učitele, ať vás ani nenapadne nepozdravit, ale na druhou stranu už vůbec nezdravte s úsměvem! Stačí jen projít kolem, krátce navázat oční kontakt a zabrblat
pozdrav. Pokud se pořádně procvičíte a najdete ideální hlasitost mezi “neslyším” a “je mi blbý se zeptat aby to zopakovali”, tak vaše zabrblání ani nemusí být reálná slova! Nikdo nic nepozná.
Tip 2 – Zapamatujte si, kde máte první hodinu
Přece jen jsme z prázdnin zvyklí na trochu odlišný ranní režim. Tím myslím, že nás v červenci ani v srpnu nenutí týrat naše tělo a nutit ho vstávat v rozmezí 4 až 7 hodin ráno podle toho, jak daleko dojíždíme. Proto je dobré být připraven dobíhat do školy na poslední chvíli, chaoticky hledat vstupní kartu do turniketů a zadýchaně vybíhat schody, protože přes prázdniny jste se jen flákali a nemáte žádnou fyzičku. Věc, na kterou ovšem lidé často zapomínají, je kam se to vlastně potácejí. Už nespočetněkrát se mně i mým nebohým spolužákům stalo, že jsme se v tom spěchu úplně ztratili a Bakaláři se nám nenačítali.
Zapamatovat si kde máte první hodinu tento problém hravě vyřeší. Ani to není tak náročné. Můžete si třeba udělat tahák na ruku, na prvních pár dnů to zvládnete. Navíc se s tím vážou i další nečekané výhody, jako je například váš sociální status ve třídě. Když se s vaší partou kamarádů sejdete těsně před zvoněním a vycítíte, že vzrůstá panika na tvářích ostatních, stačí jen důrazně ohlásit, že víte kam jdete a pak rázným krokem právě tam zamířit. Nejen že si šplhnete u toho člověka, který se vám docela líbí, ale stejně byste si s ním nic nezačali, protože jste přece jenom kamarádi, ale taky si utvrdíte vaše postavení alfy ve skupině. Pak to stačí jen párkrát zopakovat s jinými spolužáky a najednou z ničeho nic jste byli právě jednohlasně zvoleni třídním starostou. Gratulujeme!
Tip #3 – Zkuste získat nejlepší místa na každé hodiny
Je první týden školy a to s sebou přináší mnoho nových příležitostí včetně nového zasedacího pořádku. Mnoho lidí si pomyslí, že pokud jste první den přišli, nedejbože, až po tom co škola otevřela, tak nemáte šanci ukořistit dobré místo. To ovšem není vůbec pravda. Proč byste se měli spokojit s místem, které se vám úplně nezamlouvá, když máte k dispozici sílu komunikace.
Jelikož si vaši učitelé hned prvních pár dní nezapamatují kde sedíte, máte jedinečnou možnost strategicky smlouvat, vyměňovat místa a uzavírat různé dohody, které poskytnou vysněné teritorium vám a vašim kamarádům. Nezapomínejte, že na každou hodinu se může sedět jinak.
Využijte například strategie oblíbeného učitele; lidé, co mají rádi konkrétního učitele, budou mít mnohem méně námitek, když jim na hodiny toho učitele nabídnete vaši druhou lavici uprostřed, za tu jejich vzadu než jiní lidé, co daného učitele nemůžou vystát. Také se hodí zmapovat, kdo se s kým nejvíce baví, a využít toho ve váš prospěch. Vaše spolužačka Karla se například nejradši baví s holkama u dveří, nabídněte jí proto vaše místo uprostřed, kde je mnohem blíž svým kamarádkám Vlaďce a Aleně a mnohem dál od Mirky u okna, u které si je na 99,97 % jistá, že ji tajně pomlouvá.
S těmito velmi důležitými vědomostmi na dlani už nebude váš návrat na Arabskou vzbuzovat muka a způsobovat nesčetně mnoho probdělých nocí. Někdy toto období může připomínat něco, co by se stalo jen v knihách o zvrácených hrách o přežití a sociálních statusech, kde stejně nikdo nikdy není spokojený. Není to ale tak hrozné a třeba to i přežijete. Nechť vás vždy provází Štěstěna.