Návrat do školních lavic může být bohužel pro mnohé z nás doprovázen dávkou stresu, se kterým si ne vždy dokážeme správně poradit. Právě proto jsme si pro vás přichystali naše mental health care okénko s pár tipy a triky, jak se se stresem lépe vypořádat. A to nejen se stresem na začátku školního roku nebo nejen s tím ve školních lavicích. Nepříjemné či stresové situace nás mohou potkat kdekoli a proto je dobré být na ně v rámci možností připraven a pečovat tak o své mentální zdraví, protože stejně jako tělesné, máme ho jen jedno.
Základem pro celkové zklidnění je práce s dechem, tam také s pomocí organizace Nevypusť duši začneme.
3 Základní dechová cvičení
Rozdýchání úzkosti
Kdy: Při mírnější formě úzkosti, kdykoliv cítíte, že na vás přichází úzkostný stav, dostáváte se do stresu, nebo si uvědomíte, že se potřebujete na chvíli zastavit. Cvičení by mělo trvat 7-10 minut.
- Hluboce se nadechujte nosem, vědomě co nejvíc naplníte plíce. Zhluboka vydechujte ústy. Dbejte na to, aby byl výdech pomalejší než nádech. Mělo by být zachováno jednoduché pravidlo: výdech by měl být zhruba dvakrát delší než nádech.
- Frekvenci a hloubku nádechů a výdechů přizpůsobujte vašemu přirozenému rytmu.
- Myšlenkově se plně se soustřeďte na samotný dech a jeho průběh. Na to, jak na počátku cítíte proud vzduchu v nosních dírkách, nosohltanu, ústní dutině, průduškách a plicích. Sledujte, zda se mění teplota vzduchu a ostrost jeho proudění.
- Je přirozené, že vám bude pozornost utíkat a rozhodně se ji nemusíte snažit udržet u dechu křečovitě. Stačí toky vaší pozornosti sledovat. Pokud zjistíte, že se vaše mysl toulá někde jinde, zkuste ji nenásilně vrátit zpět k vašemu dechu.
Kontrolovaný dech při záchvatu úzkosti / panické atace
Kdy: Když prožíváte spontánní záchvat úzkosti doprovázený výraznými tělesnými projevy – bušení srdce, lapání po dechu, třes končetin, pocení, pocit tlaku na hrudi, bolesti hlavy, pocit na omdlení.
- Cvičení začíná krátkým zadržením dechu na 3 vteřiny.
- Dlouze vydechněte na 6 vteřin.
- Krátká pauza před nádechem na půl vteřiny.
- Dlouhý nádech na 3 vteřiny.
- Zadržte dech, napněte svaly na ramenou, pažích a břiše, v maximálním napětí zadržte na 3 vteřiny.
- Dlouhý výdech na 6 vteřin, vzduch vychází bez přehnaného úsilí, s výdechem uvolňujte svaly a snažte se výdech spíše zpomalit než zrychlit.
- Celé tělo necháme “zvadnout”, aby se uvolnilo.
- Opakujte celou sérii popořadě: půl vteřiny pauza – nádech na 3 – zadržení dechu a maximální napětí na 3 – dlouhý výdech na 6…
Lze očekávat, že po přibližně 10 opakováních odezní většina tělesných projevů úzkosti.
Doporučení:
Je dobré vědět, že i svépomoc může být pro někoho cesta ke zmírnění potíží, ale pokud se vám panické ataky spouští často, řešení takových situací a nácvik dechových cvičení půjde snáz s pomocí odborníka. Psychoterapeuti a psychiatři umí se záchvaty paniky dobře pracovat, a panická porucha je dobře léčitelná např. v KBT přístupu.
Dechový dirigent
Kdy: Před testem ve škole, při učení, psaní úkolů, před zápasem, vystoupením.
- Můžeš zavřít oči a položit si ruku na břicho. Chvíli klidně dýchej.
- Snaž se vést nádech do břicha tak, že budeš počítat do 5.
- Zadrž dech a počítej do 3.
- Vydechuj tak, že budeš s výdechem počítat do 5.
- Břicho je prázdné, znovu napočítej do 3.
- Můžeš začít znova (nádech 5, zadržet 3, výdech 5, pauza 3, atd.)
Zdrojem pro tento článek byly stránky organizace Nevypusť duši, která otevřeně hovoří o důležitosti péče o naše mentální zdraví.
www.nevypustdusi.cz
ig: nevypustdusi