Proč byste měli zkusit certifikát z němčiny

Arabská byla v roce 2021 zařazena do mezinárodní sítě škol, které mohou provádět zkoušky DSD II. První zkoušky na naší škole jsou za námi a já je úspěšně složila. Jsem si jistá, že hodně z vás nad zkouškou přemýšlí. Nebo jste ji možná hned zavrhli. Proto bych se s vámi chtěla podělit o své zkušenosti a možná vás to přesvědčí, proč byste tuto zkoušku měli alespoň zkusit.

Zkouška DSD II (Deutsches Sprachdiplom II) je mezinárodně uznávaná zkouška z německého jazyka na úrovni B2/C1. Pokud tuto zkoušku složíte, získáte certifikát, který se vám bude do budoucna hodit. Můžete s ním dokonce nahradit maturitní zkoušku z němčiny. Takže vlastně takové FCE v němčině.

Zkouška se skládá ze čtyř částí – z poslechu, porozumění textu, psaní a ústní části. Poslech, porozumění textu a psaní se koná v jeden den, v následujících týdnech vás pak čeká ústní zkouška.

Právě ústní zkouška a psaní jsou poněkud atypické. U psaní interpretujete přiložený text a graf, poté na problematice hledáte argumenty pro a proti a nakonec vyjadřujete svůj názor. Ústní část se skládá ze dvou částí. V té první před zkouškou dostanete téma a k němu různá podtémata. Na přípravu máte 20 minut a na zkoušce o něm mluvíte. V druhé části odprezentujete prezentaci, kterou jste si doma připravili, a pak dostáváte otázky k tématu.

Takhle se může zdát zkouška z druhého cizího jazyka náročná, ale pokud nepodceníte přípravu, zvládnete ji. Zvlášť pokud vám němčina na běžných hodinách nedělá velké problémy. Nejlepší je si zvolit seminář němčiny, který je přímo určený pro složení této zkoušky. Já jsem tímto seminářem prošla ve třetím i čtvrtém ročníku. Ale nemusíte zoufat, pokud jste si ho do třetího ročníku nezvolili, bohatě vám bude stačit ve čtvrtém. Pokud nemáte seminář němčiny ani ve čtvrtém ročníku a chtěli byste zkoušku skládat, domluvte se s panem profesorem Langem, který vám poskytne veškeré materiály a pomůže vám.

Se mnou složili zkoušku i dva studenti, kteří seminář ve čtvrťáku nenavštěvovali, takže se to dá zvládnout. Hlavně pamatujte na to, že čím víc cvičení na poslech, čtení, psaní a mluvení si zkusíte, tím lépe vám to půjde.

Věříte si v němčině, ale stále váháte, protože si budete dělat FCE a němčinu si u maturity nahrazovat nechcete? Je hned několik důvodů, proč i tak zkoušku DSD II zkusit. Na rozdíl od FCE nebo jiných zkoušek z němčiny je tato zkouška zdarma. Takže i kdybyste zkoušku nesložili, nemusíte oplakávat několik tisíc. Další výhodou je, že zkouška probíhá ve škole a zkoušejícími jsou profesoři němčiny naší školy (a paní Dr. Karin Steffen, ale její němčiny se vůbec nemusíte bát). A v neposlední řadě vám tento certifikát otevře mnoho dveří do budoucna. A ani nemusíte cílit na německou vysokou školu.

V dnešní době je znalost cizích jazyků nutností. A jestli jste schopni svou znalost doložit nějakým certifikátem, tak jen dobře pro vás. Zvlášť pokud budete mít certifikáty dva – z němčiny a angličtiny. To opravdu mnoho lidí před studiem na vysoké škole nemá. Proto zkouška DSD II stojí minimálně za zvážení.

Tipy
- zkoušet si poslechy, čtení atd. pořád dokola
- zkoušet si psaní a dávat ho někomu opravovat
- učit se z chyb
- na prezentaci si zvolit téma, které je mi blízké
- opakovat si gramatiku
- učit se fráze a slovíčka
- koukat na německé seriály (např. Dark, How To Sell Drugs Online Fast,…)
- u psaní neplýtvat časem
- nepanikařit

Výhody DSD II

  • zkouška je zdarma
  • koná se ve škole
  • zkouší němčináři
  • je to certifikát navíc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..